Testy a recenze

GRAVITY III od Zuzky Bergrové

Model GRAVITY mám asi dva měsíce a běhám v podstatě jenom v nich. Testovala jsem jí na silnici, rychle, pomalu, v lehčím terénu, v mokru a vedru. Jsou to moje první Newtonky. Odjakživa běhám spíš přes špičku a jsem odpůrce bot s gelem a pérem pod patou. Předem upozorňuji: hodnocení není úplně objektivní, protože jsem si tu botu zamilovala.

A teď k věci.

První pocit v nové botě a ten velký rozdíl
Když je poprvé nazujete, hned je to jinak. Jsou extrémně lehké, svršek je oproti standardní botě tenký a pružný. Cítíte takové příjemné měkko. A hlavně ten unikátní pocit, že vás bota nutí se pohybovat dopředu a běžet. Laicky bych to popsala jako kolíbku, která váhu mírně převažuje na přední část nohy. Říkám si, že je to zvláštní a jestli to není přehnané. A těším se, jak si to vyzkouším.

Jaké to bylo poprvé a jak to pak trochu bolelo
Nedbala jsem varování („nejdřív málo, ať si noha zvykne!“) a normálně jsem si šla zaběhat. Delší klus a taky pár úseků, abych vyzkoušela všechny rychlostní stupně. Běžci, kteří přirozeně běhají více přes špičky stejně jako já, si budou lebedit od začátku a budou mít pocit, že jim „nějaká bota“ nemůže nic udělat. Zároveň vás boty ženou víc dopředu, protože takové prostě jsou a tak si nedáte pozor a nasadíte svižnější tréning. Výsledek? Bolavá lýtka další 4 dny. Technologie Newton a příklon k přirozenému běhu totiž opravdu z počátku vyžaduje rozvážný přístup a postupnou adaptaci nohy. Druhý, třetí výběh už byl bez problémů.

Pocit při běhu
Boty téměř necítíte na noze. Jsou lehké a pohodlné a žádný tlak nepřipomíná, že máte zašněrovanou nohu. Vnitřek boty je jemný a hlaďoučký, nikde nedře a myslím, že by se v ní bez problémů dalo běhat i naboso, pokud tomu někdo fandí.
Bota vede k běhu přes špičku a díky výše popsané „kolíbce“ máte zpočátku i na rovině pocit, že běžíte z kopce. Může to vést k přehnané radosti z pohybu, zrychlování a následnému odpadnutí! Ačkoliv je svršek hodně lehký, bota má dobrou stabilitu a podrážka je dostatečně pevná, spolehlivě vede při dopadu i odrazu.

Po čem a jak rychle
Gravity si nejvíc užívám na silnici nebo dobré zpevněné cestě. A v suchu. V mokru trochu kloužou i na asfaltu, to je fakt. Bez problémů je i lehký terén bez velkých výmolů, kořenů nebo drolivého materiálu. Tam je naopak docela zážitek, že cítíte povrch, to se mi líbí. Zase ale platí, že musí být sucho, jinak boty trochu kloužou.

Co se týká tempa, tak jednoznačně spíš to svižnější z vašeho rejstříku. Tam je nejvíce znát rozdíl oproti standardní obuvi.

Gravity III je lehoučká bota na běhání. Použitím v nevhodném terénu jí odrovnáte. To samé platí pro typ tréninku – je to bota určená na běh, pro jiné typy pohybu bych volila pevnější obuv.

Díky výraznému designu a veselé barvě budete neustále vysvětlovat, co to máte za značku boty :-)

Já jsem nadšená. Uběhla jsem toho za život opravdu hodně v různých modelech bot. Tyhle jsou už od prvního běhu i přes ta namožená lýtka moje nejoblíbenější. Technologie Newton Running nemusí sedět každému, ale já říkám: jděte si je zkusit a uvidíte!

DISTANCE III a Jan Čelůstka

Na 3 týdenní jarní soustředění se snažím vždy vzít boty aspoň dvou značek. S inovejty jsem naprosto spokojený, ale je potřeba aby noha nezakrněla u jedné značky a občas to protočit. Na Gran Canarii jsem vzal tedy Newton Distance, aby dělaly společnost Inov8 F-lite240 a Trailroc 255.

Byl jsem velmi zvědavý, jak se bude při běhu projevovat výstupek na podrážce. Jsem v novinkách docela střelec a tak i přes varování Mikuláše jsem první trénink šel hned 12km a …. nic. Žádný problém.

Boty jsem velmi lehké (na tréninkovou obuv) a tak jsem v nich běhal svižnější tréninky v rozmezí 10-15km po tvrdém povrchu. Na opravdu rychlé tempo (pod 3:10/km) už se moc nehodí. Nevyhovuje jim také členitý terén, ale k tomu nejsou určené. Naopak je bota i díky výstupku velmi pohodlná a ideální k naučení běhu přes špičku. Pokud si někdo kvůli stylu netroufá rovnou na minimalistické boty, tak Distance je dobrý způsob jak začít.

Boty vypadají, že budou mít velmi slušnou výdrž. Za 3 týdny na Kanárech na nich není žádná známka používání. Je to nejspíš dáno během přes přední část nohy (kde je výstupek), díky čemuž bota trpní výrazně méně než při „pata“ stylu.

Abych to shrnul, tak Distancie vidím jako super botu na 10km – pulmaraton v tempu 3:20/km a výš nebo trénink tempa na pěkném povrchu. Při rychlejším tempu už bych asi zvolil závodky.

 

Distance III pánské  Distance III pánské  Distance III pánské  Distance III pánské  Distance III pánské

 

DISTANCE pohledem Miloše Škorpila

942658_570504866322752_1688691923_nKromě nízké váhy a „drapáků“ v přední části boty mě hned na stánku zaujala i ta skutečnost, že firma Newton kromě běžeckých bot nabízí běžeckému národu i možnost naučit se běhat stylově správně. Pravda, lezou mi tím trošku do zelí, ale já jim to odpustím, ba naopak je mi velmi sympatické, že Newton k vlastní běžecké botě nabízí i tuto nadstavbu. Ostatně, vždycky jsem snil o tom, že nějaká firma to začne dělat a potvrdí tak to, co já už dlouho říkám, a sice že: „Běžecká bota sama o sobě vás před zraněním nezachrání, pokud budete běhat stylově špatně!“

NEWTON DISTANCE – bota, která si nehraje na to, že je minimalistická. I když jí ve skutečnosti je. A nejen Newton Distance, ale všechny modely této značky splňují požadavek minimalistů na co nejmenší rozdíl mezi výškou paty a špičky. U modelu Distance to jsou pouhopouhé 2 milimetry. U modelu MV3 RACING FLAT je ten rozdíl dokonce 0! Přesto tohle není u Newtonů to nejdůležitější. To nejdůležitější je důraz na to, ochránit při běhání, ale i chůzi váš pohybový aparát, ale nejen ten, protože při nesprávném běhu netrpí jen nohy, ale celý člověk, tedy nejen pohybový aparát, ale prostě všechny systémy lidského těla.

Moje zkušenosti s NEWTON DISTANCE

Abyste neříkali, že vás tu krmím jen tím, co si můžete na stránkách firmy Newton přečíst sami, tak vám popíšu své zkušenosti.

„Ta bota skutečně vede můj krok“, uvědomil jsem si, když jsem v nich poprvé vyběhl."
"Ta bota se skvěle odvíjí po podkladu, po němž běžím“, uvědomil jsem si při dalším tréninku."
„Ta bota je skvělý nástroj k výuce běžeckého stylu“, uvědomil jsem si, když jsem v ní vyběhl na trénink s klientkou.
„V té botě to běží samo“, řekl jsem si při svém prvním závodě, který jsem v ní absolvoval a jímž byl běh Pernštejn – Klínovec.

Z Pernštejna na Klínovec v NEWTON DISTANCE

Zůstanu u toho posledního zážitku. Tenhle závod není nic lehkého. Přestože jsem ho absolvoval již před 3 roky, moc dobře jsem si pamatoval, jak jsem se v něm vytrápil, než jsem doběhl na devátý kilometr, kdy se člověk dostane na náhorní krušnohorskou plošinu a kdy má poprvé možnost přejít z příkře nakloněné roviny do roviny vodorovné. Snad právě proto jsem dbal slov pořadatelů a vyběhl zvolna.

Jelikož, jak z výše napsaného zřejmo, se běží od startu hned do kopce, tak jsem se soustředil jen na svůj dech a užíval si, ano, doslova si užíval, každý krok. Bylo mi velkým potěšením si doslova a do písmene hrát s každým krokem. Bylo mi potěšením sledovat, jak jedna či druhá noha pravidelně a zcela bez mého vědomého zapojení dosedá na zadní část bříška, přesně v místě, kde začínají „drapáky“, jak se v té chvíli zcela podvědomě zapojuje kotník, aby se volně odvalil po silnici a já se přenesl o pár decimetrů výš.

Bylo mi potěšením sledovat, jak mám tělo „napjaté“ jak tětiva luku. Jak se do celé kompozice zapojují ruce, které mi pomáhají v letu a i v dýchání. Jak se mi pravidelně roztahuje hrudník, jak celým mým tělem proudí energie. Až druhý den jsem si přečetl v knize: Je možné se dožít 150 let? o tom, že naše tělo je vlastně baterie, kdy horní polovina těla je nabíjena kosmickou energií kladně a dolní polovina zase Zemí záporně. Bylo dobře, že jsem si to přečetl až poté, co jsem si to takto užil.

Pravdou je, že podobný stav zažívám při běhu dlouho, ale takhle intenzivně jsem si ho užil poprvé. Nevím, jak dalece toto mohu připisovat právě tomu, že jsem běžel zrovna v NEWTON DISTANCIA, ale subjektivně cítím, že moc. Ty boty jsou jak pírko, na noze sedí jak ulité, skvěle dýchají – svršek je takřka pavučinový a má za účel jen držet nohu přikovanou k mezipodešvi a podrážce. Nikde jsem necítil žádný tlak. Bota se chovala stejně skvěle na asfaltu, jako pak v závěrečném stoupání po sjezdovce.

Neříkám, že se nebudu vracet ke klasické botě, nebo k jiným značkám běžeckých bot, protože každá má svůj půvab a vlastnosti, které dodají mému běhu zvláštní krásu. Tahle bota však bude mít mezi nimi určitě své pevné místo, zvláště pak, pokud budu chtít zažít znovu ten povznášející pocit letu vzhůru nebo když poběžím jiného učit běhat.

 

Test DISTANCE - Petr Pechek

Tváří běžecké značky Newton Running na českém trhu se stal elitní všestranný český vytrvalec na silnici, v terénu i v kopcích PETR PECHEK. Aktuálně otestoval model Newton Distance a chystá se na závodní MV2. Jak muž, zvyklý na odpruženou klasiku „ochutnával“ boty specializující se na přirozený způsob běhu s téměř rovnou platformou?

Kolik a kde jsi v nich odběhal?
Běhal jsem v nich asi sedm rychlejších tréninků. V poslední době jsem rychlejší tréninkyimages-19 běhal pouze v nich. Běžel jsem i dvakrát tempovou desítku nebo osmkrát kilometr na dráze. Běhal jsem v nich na silnici, na dráze a jednou jsem v nich šel klusat i do terénu.

Jaké máš pocity, je to určitá neobvyklá minimalistická podrážka, jak se přesně chová?
Poprvé když jsem v nich běžel, tak to byl nezvyk, ale potom se mi v nich běhalo dobře. Tempové běhy se mi v nich běhaly velmi dobře. Měl jsem pocit, že běžím hodně rychle…

Zvykáš si opatrně, nebo jsi vlítnul hned na větší dávky?
Spíš jsem se zvykal pomalu. Běhal jsem v nich v poslední době všechny rychlejší tréninky a běhalo se mi v nich velmi dobře. Absolvoval jsem v závodním modelu MV2 vrchařský běh na Hvězdu kde jsem skončil druhý ale s lepším výsledným časem než při loňském závodě. Model Distance jsem si obul na dalším běhu do kopce, při závodě Náchod – Dobrošov kde jsem zvítězil.

Vyhovuje ti i materiál svrchní části, hodně odlehčený a odvětraný?
Toto považuji za jednu z velkých výhod bot. Taky je dobré, že ve svršku bot není nic, co by mohlo při delších závod dřít a způsobovat puchýře.

Na jaký druh běhu jsou podle tebe boty nejvhodnější?
Podle mě se boty nejvíce hodí pro běh na silnici nebo na zpevněném povrchu. Myslím si, že se více hodí pro rychlejší tempové tréninky než klusání nebo pomalé dlouhé běhy. Zde vynikne jejich lehkost a tvar jejich konstrukce. Pro běh v terénu nemají příliš vhodný vzorek. Myslím, že boty jsou vhodnější pro pohyb po silnici než v nezpevněném terénu.

Co cítíš jako největší výhodu?
Největší výhodou je podle mě velice lehké provedení. A také to, že je přední část nepatrně vyvýšená oproti běžným botám, které jsem dosud používal. To podle mě pomáhá běhu.

Co naopak tobě nevyhovuje?
Zatím jsem žádný zásadní problém nenašel. Snad jenom to, že konstrukce boty je netypická, chce si to prostě postupně zvykat… U tohoto modelu bych viděl možná pocitově jako problém poměrně měkké provedení patní části boty v porovnání s modely jiných značek. Podle výrobce je ale použitý pěnový materiál dostatečně tvrdý a zároveň lehký, tak by se neměl rychle opotřebovat. Nic jiného mě zatím nenapadá…

Zdroj: Petr Pechek, Tomáš Nohejl

Přečtěte si náš blog
Zerod limitovaná edice Kona!

V letošním roce jsme si pro Vás připravili limitovanou edici KONA 2019 od značky Zerod! Ironman Havaj patří k těm nejtěžším závodům světa- oblékněte se do havajského stylu. TTsuit byl navržen pro po...

Limitovaná edice KONA 2019 v havajském stylu!

I tento rok jsme si pro Vás připravili kolekci oblečení KONA 2019 od značky Compressport, nejznámějšího závodu světa- Ironman na Hawaii!  V této limitované edici představujeme tréninkové tričko vyro...

UTMB 2019 je tady a s ním i poslední kusy z limitované edice!

Legendární, jedinečný svátek trailového běhu UTMB 2019 je téměř tady! Od 26. srpna do 1. září se v Chamonix pod Mont Blancem sejdou ti nejlepší trailoví běžci z celého světa! Tradičně značka Compr...

Do 12.7. ke každému neoprenu plavky dle vlastního výběru ZDARMA!

Do 12. července dostane k nákupu triatlonového neoprenu plavky dle vlastního výběru ZDARMA! Kompletní nabídku neoprenů najdete ZDE. Pánské plavky vybírejte ZDE. Dámské plavky vybírejte ZDE.

Limitovaná kolekce pro Třeboňský maraton 2019!

I tento rok jsme generálním partnerem Třeboňského maratonu, pro který jsme opět navrhli limitovanou kolekci sportovních funkčních triček. Vyrobeno bude omezené množství, proto pokud chcete mít jisto...

Tatry Running Tour 2019!

Již tento víkend zavítáme na Tatry Running Tour se zázemím na Štrbském plese! Na místě budeme se svým stánkem od pátka 14.6. až do neděle 16.6. Pro účastníky jsme společně s organizátory připravil...

Zobrazit další články
Nejprodávanější
Kompresní podkolenky Full Socks V2
-30 %
sleva
5M
Skladem
763 Kč
Návleky na stehna Quad trailové
T1
T2
T3
T4
Skladem v určitých velikostech
1 890 Kč
Čelenka ON/OFF
Univerzální
Skladem v určitých velikostech >3 ks
290 Kč
Visor - běžecký kšilt
Univerzální
Skladem >3 ks
420 Kč
Potítka 3D Dot
Skladem v určitých velikostech >3 ks
235 Kč
Plavecká čepice Compressport
Univerzální
Skladem v určitých velikostech >3 ks
190 Kč
Pás na startovní číslo CS
Skladem >3 ks
320 Kč
Timing chip strap - Pás na čip
Skladem v určitých velikostech >3 ks
190 Kč
Bidon - láhev 750 ml
Skladem >3 ks
190 Kč
Termo triko ON-OFF bez rukávu
-20 %
sleva
S
M
L
XL
Skladem v určitých velikostech
1 320 Kč
Termo triko ON-OFF s dlouhým rukávem
-20 %
sleva
S
M
L
XL
???
1 720 Kč
Návleky na stehna Quad
-20 %
sleva
T1
T2
T3
T4
Skladem v určitých velikostech >3 ks
1 272 Kč
R2 návleky na lýtka
-50 %
Výprodej
sleva
T1
T4
Skladem >3 ks
445 Kč
Ponožky V2 Pro Racing cyklistické
-30 %
Výprodej
sleva
T1
Skladem >3 ks
273 Kč
Ponožky V2 Pro Racing trailové
-51 %
Výprodej
sleva
T1
Skladem
190 Kč
Ponožky V2 Pro Racing běžecké nízké
-20 %
Výprodej
sleva
T3
T4
Skladem
312 Kč
Ponožky V1 Pro Racing cyklistické
-30 %
Výprodej
sleva
T1
Skladem
273 Kč
Běžecké ponožky Newton Running
-20 %
S/M
M/L
L/XL
Skladem >3 ks
232 Kč
Jednodílné plavky ZEROD - Training Black
-30 %
sleva
S
M
L
Skladem v určitých velikostech
1 043 Kč
Jednodílné plavky ZEROD - Training Dark blue / Orange
-30 %
sleva
S
M
L
Skladem v určitých velikostech
1 043 Kč
Jednodílné plavky ZEROD - Training Red
-30 %
sleva
S
M
L
Skladem >3 ks
1 043 Kč
Jednodílné plavky ZEROD - TRI & STR Atoll
-30 %
sleva
M
L
Skladem
1 106 Kč
Jednodílné plavky ZEROD - Wings
-30 %
sleva
S
L
Skladem
1 106 Kč