Testy a recenze

GRAVITY III od Zuzky Bergrové

Model GRAVITY mám asi dva měsíce a běhám v podstatě jenom v nich. Testovala jsem jí na silnici, rychle, pomalu, v lehčím terénu, v mokru a vedru. Jsou to moje první Newtonky. Odjakživa běhám spíš přes špičku a jsem odpůrce bot s gelem a pérem pod patou. Předem upozorňuji: hodnocení není úplně objektivní, protože jsem si tu botu zamilovala.

A teď k věci.

První pocit v nové botě a ten velký rozdíl
Když je poprvé nazujete, hned je to jinak. Jsou extrémně lehké, svršek je oproti standardní botě tenký a pružný. Cítíte takové příjemné měkko. A hlavně ten unikátní pocit, že vás bota nutí se pohybovat dopředu a běžet. Laicky bych to popsala jako kolíbku, která váhu mírně převažuje na přední část nohy. Říkám si, že je to zvláštní a jestli to není přehnané. A těším se, jak si to vyzkouším.

Jaké to bylo poprvé a jak to pak trochu bolelo
Nedbala jsem varování („nejdřív málo, ať si noha zvykne!“) a normálně jsem si šla zaběhat. Delší klus a taky pár úseků, abych vyzkoušela všechny rychlostní stupně. Běžci, kteří přirozeně běhají více přes špičky stejně jako já, si budou lebedit od začátku a budou mít pocit, že jim „nějaká bota“ nemůže nic udělat. Zároveň vás boty ženou víc dopředu, protože takové prostě jsou a tak si nedáte pozor a nasadíte svižnější tréning. Výsledek? Bolavá lýtka další 4 dny. Technologie Newton a příklon k přirozenému běhu totiž opravdu z počátku vyžaduje rozvážný přístup a postupnou adaptaci nohy. Druhý, třetí výběh už byl bez problémů.

Pocit při běhu
Boty téměř necítíte na noze. Jsou lehké a pohodlné a žádný tlak nepřipomíná, že máte zašněrovanou nohu. Vnitřek boty je jemný a hlaďoučký, nikde nedře a myslím, že by se v ní bez problémů dalo běhat i naboso, pokud tomu někdo fandí.
Bota vede k běhu přes špičku a díky výše popsané „kolíbce“ máte zpočátku i na rovině pocit, že běžíte z kopce. Může to vést k přehnané radosti z pohybu, zrychlování a následnému odpadnutí! Ačkoliv je svršek hodně lehký, bota má dobrou stabilitu a podrážka je dostatečně pevná, spolehlivě vede při dopadu i odrazu.

Po čem a jak rychle
Gravity si nejvíc užívám na silnici nebo dobré zpevněné cestě. A v suchu. V mokru trochu kloužou i na asfaltu, to je fakt. Bez problémů je i lehký terén bez velkých výmolů, kořenů nebo drolivého materiálu. Tam je naopak docela zážitek, že cítíte povrch, to se mi líbí. Zase ale platí, že musí být sucho, jinak boty trochu kloužou.

Co se týká tempa, tak jednoznačně spíš to svižnější z vašeho rejstříku. Tam je nejvíce znát rozdíl oproti standardní obuvi.

Gravity III je lehoučká bota na běhání. Použitím v nevhodném terénu jí odrovnáte. To samé platí pro typ tréninku – je to bota určená na běh, pro jiné typy pohybu bych volila pevnější obuv.

Díky výraznému designu a veselé barvě budete neustále vysvětlovat, co to máte za značku boty :-)

Já jsem nadšená. Uběhla jsem toho za život opravdu hodně v různých modelech bot. Tyhle jsou už od prvního běhu i přes ta namožená lýtka moje nejoblíbenější. Technologie Newton Running nemusí sedět každému, ale já říkám: jděte si je zkusit a uvidíte!

DISTANCE III a Jan Čelůstka

Na 3 týdenní jarní soustředění se snažím vždy vzít boty aspoň dvou značek. S inovejty jsem naprosto spokojený, ale je potřeba aby noha nezakrněla u jedné značky a občas to protočit. Na Gran Canarii jsem vzal tedy Newton Distance, aby dělaly společnost Inov8 F-lite240 a Trailroc 255.

Byl jsem velmi zvědavý, jak se bude při běhu projevovat výstupek na podrážce. Jsem v novinkách docela střelec a tak i přes varování Mikuláše jsem první trénink šel hned 12km a …. nic. Žádný problém.

Boty jsem velmi lehké (na tréninkovou obuv) a tak jsem v nich běhal svižnější tréninky v rozmezí 10-15km po tvrdém povrchu. Na opravdu rychlé tempo (pod 3:10/km) už se moc nehodí. Nevyhovuje jim také členitý terén, ale k tomu nejsou určené. Naopak je bota i díky výstupku velmi pohodlná a ideální k naučení běhu přes špičku. Pokud si někdo kvůli stylu netroufá rovnou na minimalistické boty, tak Distance je dobrý způsob jak začít.

Boty vypadají, že budou mít velmi slušnou výdrž. Za 3 týdny na Kanárech na nich není žádná známka používání. Je to nejspíš dáno během přes přední část nohy (kde je výstupek), díky čemuž bota trpní výrazně méně než při „pata“ stylu.

Abych to shrnul, tak Distancie vidím jako super botu na 10km – pulmaraton v tempu 3:20/km a výš nebo trénink tempa na pěkném povrchu. Při rychlejším tempu už bych asi zvolil závodky.

 

Distance III pánské  Distance III pánské  Distance III pánské  Distance III pánské  Distance III pánské

 

DISTANCE pohledem Miloše Škorpila

942658_570504866322752_1688691923_nKromě nízké váhy a „drapáků“ v přední části boty mě hned na stánku zaujala i ta skutečnost, že firma Newton kromě běžeckých bot nabízí běžeckému národu i možnost naučit se běhat stylově správně. Pravda, lezou mi tím trošku do zelí, ale já jim to odpustím, ba naopak je mi velmi sympatické, že Newton k vlastní běžecké botě nabízí i tuto nadstavbu. Ostatně, vždycky jsem snil o tom, že nějaká firma to začne dělat a potvrdí tak to, co já už dlouho říkám, a sice že: „Běžecká bota sama o sobě vás před zraněním nezachrání, pokud budete běhat stylově špatně!“

NEWTON DISTANCE – bota, která si nehraje na to, že je minimalistická. I když jí ve skutečnosti je. A nejen Newton Distance, ale všechny modely této značky splňují požadavek minimalistů na co nejmenší rozdíl mezi výškou paty a špičky. U modelu Distance to jsou pouhopouhé 2 milimetry. U modelu MV3 RACING FLAT je ten rozdíl dokonce 0! Přesto tohle není u Newtonů to nejdůležitější. To nejdůležitější je důraz na to, ochránit při běhání, ale i chůzi váš pohybový aparát, ale nejen ten, protože při nesprávném běhu netrpí jen nohy, ale celý člověk, tedy nejen pohybový aparát, ale prostě všechny systémy lidského těla.

Moje zkušenosti s NEWTON DISTANCE

Abyste neříkali, že vás tu krmím jen tím, co si můžete na stránkách firmy Newton přečíst sami, tak vám popíšu své zkušenosti.

„Ta bota skutečně vede můj krok“, uvědomil jsem si, když jsem v nich poprvé vyběhl."
"Ta bota se skvěle odvíjí po podkladu, po němž běžím“, uvědomil jsem si při dalším tréninku."
„Ta bota je skvělý nástroj k výuce běžeckého stylu“, uvědomil jsem si, když jsem v ní vyběhl na trénink s klientkou.
„V té botě to běží samo“, řekl jsem si při svém prvním závodě, který jsem v ní absolvoval a jímž byl běh Pernštejn – Klínovec.

Z Pernštejna na Klínovec v NEWTON DISTANCE

Zůstanu u toho posledního zážitku. Tenhle závod není nic lehkého. Přestože jsem ho absolvoval již před 3 roky, moc dobře jsem si pamatoval, jak jsem se v něm vytrápil, než jsem doběhl na devátý kilometr, kdy se člověk dostane na náhorní krušnohorskou plošinu a kdy má poprvé možnost přejít z příkře nakloněné roviny do roviny vodorovné. Snad právě proto jsem dbal slov pořadatelů a vyběhl zvolna.

Jelikož, jak z výše napsaného zřejmo, se běží od startu hned do kopce, tak jsem se soustředil jen na svůj dech a užíval si, ano, doslova si užíval, každý krok. Bylo mi velkým potěšením si doslova a do písmene hrát s každým krokem. Bylo mi potěšením sledovat, jak jedna či druhá noha pravidelně a zcela bez mého vědomého zapojení dosedá na zadní část bříška, přesně v místě, kde začínají „drapáky“, jak se v té chvíli zcela podvědomě zapojuje kotník, aby se volně odvalil po silnici a já se přenesl o pár decimetrů výš.

Bylo mi potěšením sledovat, jak mám tělo „napjaté“ jak tětiva luku. Jak se do celé kompozice zapojují ruce, které mi pomáhají v letu a i v dýchání. Jak se mi pravidelně roztahuje hrudník, jak celým mým tělem proudí energie. Až druhý den jsem si přečetl v knize: Je možné se dožít 150 let? o tom, že naše tělo je vlastně baterie, kdy horní polovina těla je nabíjena kosmickou energií kladně a dolní polovina zase Zemí záporně. Bylo dobře, že jsem si to přečetl až poté, co jsem si to takto užil.

Pravdou je, že podobný stav zažívám při běhu dlouho, ale takhle intenzivně jsem si ho užil poprvé. Nevím, jak dalece toto mohu připisovat právě tomu, že jsem běžel zrovna v NEWTON DISTANCIA, ale subjektivně cítím, že moc. Ty boty jsou jak pírko, na noze sedí jak ulité, skvěle dýchají – svršek je takřka pavučinový a má za účel jen držet nohu přikovanou k mezipodešvi a podrážce. Nikde jsem necítil žádný tlak. Bota se chovala stejně skvěle na asfaltu, jako pak v závěrečném stoupání po sjezdovce.

Neříkám, že se nebudu vracet ke klasické botě, nebo k jiným značkám běžeckých bot, protože každá má svůj půvab a vlastnosti, které dodají mému běhu zvláštní krásu. Tahle bota však bude mít mezi nimi určitě své pevné místo, zvláště pak, pokud budu chtít zažít znovu ten povznášející pocit letu vzhůru nebo když poběžím jiného učit běhat.

 

Test DISTANCE - Petr Pechek

Tváří běžecké značky Newton Running na českém trhu se stal elitní všestranný český vytrvalec na silnici, v terénu i v kopcích PETR PECHEK. Aktuálně otestoval model Newton Distance a chystá se na závodní MV2. Jak muž, zvyklý na odpruženou klasiku „ochutnával“ boty specializující se na přirozený způsob běhu s téměř rovnou platformou?

Kolik a kde jsi v nich odběhal?
Běhal jsem v nich asi sedm rychlejších tréninků. V poslední době jsem rychlejší tréninkyimages-19 běhal pouze v nich. Běžel jsem i dvakrát tempovou desítku nebo osmkrát kilometr na dráze. Běhal jsem v nich na silnici, na dráze a jednou jsem v nich šel klusat i do terénu.

Jaké máš pocity, je to určitá neobvyklá minimalistická podrážka, jak se přesně chová?
Poprvé když jsem v nich běžel, tak to byl nezvyk, ale potom se mi v nich běhalo dobře. Tempové běhy se mi v nich běhaly velmi dobře. Měl jsem pocit, že běžím hodně rychle…

Zvykáš si opatrně, nebo jsi vlítnul hned na větší dávky?
Spíš jsem se zvykal pomalu. Běhal jsem v nich v poslední době všechny rychlejší tréninky a běhalo se mi v nich velmi dobře. Absolvoval jsem v závodním modelu MV2 vrchařský běh na Hvězdu kde jsem skončil druhý ale s lepším výsledným časem než při loňském závodě. Model Distance jsem si obul na dalším běhu do kopce, při závodě Náchod – Dobrošov kde jsem zvítězil.

Vyhovuje ti i materiál svrchní části, hodně odlehčený a odvětraný?
Toto považuji za jednu z velkých výhod bot. Taky je dobré, že ve svršku bot není nic, co by mohlo při delších závod dřít a způsobovat puchýře.

Na jaký druh běhu jsou podle tebe boty nejvhodnější?
Podle mě se boty nejvíce hodí pro běh na silnici nebo na zpevněném povrchu. Myslím si, že se více hodí pro rychlejší tempové tréninky než klusání nebo pomalé dlouhé běhy. Zde vynikne jejich lehkost a tvar jejich konstrukce. Pro běh v terénu nemají příliš vhodný vzorek. Myslím, že boty jsou vhodnější pro pohyb po silnici než v nezpevněném terénu.

Co cítíš jako největší výhodu?
Největší výhodou je podle mě velice lehké provedení. A také to, že je přední část nepatrně vyvýšená oproti běžným botám, které jsem dosud používal. To podle mě pomáhá běhu.

Co naopak tobě nevyhovuje?
Zatím jsem žádný zásadní problém nenašel. Snad jenom to, že konstrukce boty je netypická, chce si to prostě postupně zvykat… U tohoto modelu bych viděl možná pocitově jako problém poměrně měkké provedení patní části boty v porovnání s modely jiných značek. Podle výrobce je ale použitý pěnový materiál dostatečně tvrdý a zároveň lehký, tak by se neměl rychle opotřebovat. Nic jiného mě zatím nenapadá…

Zdroj: Petr Pechek, Tomáš Nohejl

Přečtěte si náš blog
BLACK FRIDAY 2022!

  🖤 BLACK FRIDAY je po roce opět tady!   🔥 Až 60% slevy na běžecké oblečení a doplňky značky COMPRESSPORT i produkty ostatních značek pouze od čtvrtka 24. 11. do pondělí 28.11 do půlnoci...

Soutěž o dva komplety On/Off termoprádla se značkou COMPRESSPORT

Vyhraj komplet On/Off termoprádla z aktuální kolekce značky COMPRESSPORT plus startovné na Třeboňský půl/maraton v hodnotě 4.870,- Kč! Soutěžíme o 1 pánský a 1 dámský komplet v celkové hodnotě 9.740,-...

Nová kolekce COMPRESSPORT podzim/zima 2022!

Spouštíme novou kolekci značky Compressport podzim / zima 2022!     Kolekce přináší mimo jiné bundy, vesty, termoprádlo a další vybavení pro béh v chladnějších podmínkách od podzimu do jara.

Aleš Sedlák vítězem legendární Beskydské sedmičky!

Aleš Sedlák se stal o uplynulém víkendu vítězem tradičního závodu Beskydská sedmička!   Po třetím a druhém místě z minulých ročníků se Aleš konečně dočkal i vytouženého vítězství.   101 kil...

Ideální doplněk na kolo? Držák na lahvičku energy gelu od SQUEEZY!

Nevíte, kam dát při jízdě na kole lahvičku s energy gelem? Držák od SQUEEZY navržený přesně pro rozměry gelu 125 ml si snadno přiděláte na rám kola pomocí suchého zipu. Tuto lahvičku si pak můžete d...

Martin Halász zvítězil v etapovém závodě Tatry Running Tour 2022

O uplynulém víkendu 17.6. – 19.6. se konal další ročník etapového závodu Tatry Running Tour s centrem na Štrbském Plese. Závod, kam jsme zavítali i s naším prodejním stánkem, opanoval stejně jako lo...

Zobrazit další články
Novinky
On/Off Tights W (bez obalu)
-20 %
Novinka
sleva
S
Skladem 1 ks
1 592 Kč
Run Under Control Full Tights W (bez obalu)
-20 %
Novinka
sleva
T1
Skladem 1 ks
2 720 Kč
Trail Postural SS Top W (bez obalu)
-20 %
sleva
S
Skladem 1 ks
2 000 Kč
Hurricane Windproof Jacket W (bez obalu)
-20 %
Novinka
sleva
S
Skladem 1 ks
2 320 Kč
On/Off Tights W
Novinka
XS
S
M
L
Skladem > 3 ks
1 990 Kč
On/Off Tights M
Novinka
S
M
L
XL
Skladem > 3 ks
1 990 Kč
On/Off Base Layer LS Top W
Novinka
XS
S
M
L
Skladem > 3 ks
1 990 Kč
On/Off Base Layer LS Top M
Novinka
S
M
L
XL
Skladem > 3 ks
1 990 Kč
Run Under Control Full Tights W
Novinka
T1
T2
T3
Skladem > 3 ks
3 400 Kč
UltRun S Pack Evo 10
Novinka
XS
S
M
L
XL
Skladem > 3 ks
4 300 Kč
Hurricane Windproof Vest W
Novinka
S
M
L
Skladem > 3 ks
2 500 Kč
Hurricane Windproof Jacket W
Novinka
S
M
L
Skladem > 3 ks
2 900 Kč
Hurricane Windproof Vest M
Novinka
S
M
L
XL
Skladem > 3 ks
2 500 Kč
Hurricane Windproof Jacket M
Novinka
S
M
L
XL
Skladem > 3 ks
2 900 Kč
Tri Postural SS Top W (bez obalu)
-20 %
sleva
S
Skladem 1 ks
2 144 Kč
Performance SS Tshirt W - Black Edition 2022
Novinka
S
M
Skladem 3 ks
1 590 Kč
Performance SS Tshirt M - Black Edition 2022
Novinka
M
Skladem 3 ks
1 590 Kč
UltRun S Pack Evo 15
XS
S
M
L
XL
Skladem > 3 ks
4 900 Kč
Winter Insulated 10/10 Jacket W
S
M
L
Skladem > 3 ks
6 500 Kč
Winter Insulated 10/10 Jacket M
S
M
L
XL
Skladem > 3 ks
6 500 Kč
Winter Run Legging W
Novinka
XS
S
M
L
Skladem > 3 ks
1 990 Kč
Winter Run Legging M
S
M
L
Skladem > 3 ks
1 990 Kč
Hybrid Seamless Hurricane Pants
XS
S
M
XL
Skladem > 3 ks
2 500 Kč
Winter Trail Under Control Full Tights W
Novinka
S
M
L
Skladem > 3 ks
3 900 Kč